V noci 28.2.2010 mnoho ľudí z okolia Košíc, Rožňavy, Sniny, Prešova, Banskej Bystrice, či dokonca z Plzne (ČR) a z Maďarska zaregistrovalo okolo 23:25 veľmi jasný záblesk na oblohe.
Mnohí opisujú, ako pri sledovaní finálového zápasu medzi Kanadou a USA videli aj cez zatiahnuté rolety silný záblesk, nasledovaný asi po 90 sekundách mohutným hrmením. V Rožňave dokonca rinčali okná vplyvom tlakovej vlny.
Tento úkaz bol spôsobený meteoroidom (malým kamienkom z vesmíru) o veľkosti približne futbalovej lopty (neskoršie údaje hovoria o veľkosti meteoroidu približne 1 meter s hmotnosťou 1 tony), ktorý vysokou rýchlosťou vletel do atmosféry a asi vo výške 30 km nad Zemou vybuchol. Nie je vylúčené, že malé kúsky mohli dopadnúť na Zem, ale kvôli zamračenej oblohe nad pozorovacími stanoviskami bolidovej siete nie je možné vypočítať jeho dráhu, a teda ani miesto jeho možného dopadu (na to sú potrebné pozorovania aspoň z 3 staníc na rôznych miestach). Vzhľadom na svetelnú krivku je pravdepodobnosť dopadu dokonca dosť vysoká a predpokladaná dopadová hmotnosť je 10 kg. Meteoroid vletel do atmosféry rýchlosťou cca. 10 – 20 km/s.
Presnejšie sa čas záblesku určil z jasových detektorov z Ondřejova na 22:24:49 UT (23:24:49 SEČ).
Bolid, ako sa nazýva jasný meteor, mal jasnosť približne -9 mag (ako Mesiac v prvej štvrti), na oblohe letel pomaly a jeho stopa bola zelená.
Mnohí sa úkazu dokonca zľakli, ráno na Exprese dokonca hovorili o pristáti Majky z Gurunu.
Podobný meteorit veľkosti automobilu dopadol na územie Írska 3. februára, kde sa hneď začala „meteoritová horúčka“, keď tisícky ľudí za vidinou zisku (v roku 1999 dopadol na územie Írska meteorit, ktorého gram sa predával za 500 dolárov) išli zvyšky meteoritu hľadať.
Záblesk je viditeľný na priemyselných kamerách z Prešova a z Maďarska. Neskôr pripudlo video z druhej kamery z Prešova, potom videá z Maďarska a záblesk bol pozorovaný dokonca aj v poľskom Wroclawe.
Ráno 1.nbsp;3 sa nad Českom podarilo pozorovať stopy tohoto bolidu z Valašského Meziříči , z Jedovíc, z Uherskýho Ostrohu, z Přerova, z Dukovan a z weboviek ČHMÚ nad Prahou, kamerou v Ostrave a z Vsetína. Zo snímok z Vsetína bola vytvorená krátka animácia pohybu meteoritickej stopy na oblohe.
Záblesk je viditeľný na priemyselných kamerách z Prešova a z Maďarska. Neskôr pripudlo video z druhej kamery z Prešova, potom videá z Maďarska (1, 2) a záblesk bol pozorovaný dokonca aj v poľskom Wroclawe.
Ráno 1. 3. sa nad Českom podarilo pozorovať stopy tohoto bolidu z Valašského Meziříči, z Jedovíc, z Uherskýho Ostrohu, z Přerova (foto 1 a 2), z Dukovan a z weboviek ČHMÚ nad Prahou (foto 1, 2, 3), kamerou v Ostrave (foto 1, 2, 3) a z Vsetína (foto 1, 2, 3, 4). Zo snímok z Vsetína bola vytvorená krátka animácia pohybu meteoritickej stopy na oblohe.
Jaroslav Merc