Kolízia galaxií môže poskytnúť info o temnej hmote

, Autor:
Vesmírne teleskopy zaznamenali snímky obrovskej kolízie dvoch zoskupení galaxií. Vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa domnievajú, že úkaz by mohol poskytovať určité odpovede o záhadnej "temnej hmote". Snímky Hubblovho teleskopu a röntgenového observatória Chandra zachytávajú jasné odlíšenie temnej a obyčajnej hmoty, úkaz sa uskutočnil približne 5,7 miliardy svetelných rokov od Zeme.

(SITA/AFP) - Vesmírne teleskopy zaznamenali snímky obrovskej kolízie dvoch zoskupení galaxií. Vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa domnievajú, že úkaz by mohol poskytovať určité odpovede o záhadnej "temnej hmote". Snímky Hubblovho teleskopu a röntgenového observatória Chandra zachytávajú jasné odlíšenie temnej a obyčajnej hmoty, úkaz sa uskutočnil približne 5,7 miliardy svetelných rokov od Zeme.

"Z nášho pohľadu ide o dôležitý krok v poznaní vlastností záhadnej temnej hmoty," uviedol člen vedeckého tímu z University of California Marusa Bradac. Vedci predpokladajú, že takzvaná temná hmota tvorí až pätinu vesmíru. V súčasnosti na Zemi nie sú dostupné technológie, ktoré by boli schopné hmotu identifikovať. Na jej skúmanie zatiaľ využívame javy, na ktorých sa nepriamo podieľa.

 


© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.