Uplynie sto rokov od Tunguzského výbuchu

, Autor:
V pondelok, 30. júna, uplynulo sto rokov od Tunguzskej explózie vo východnej časti Sibíri. Sila tisícky atómových bômb poškodila 80 miliónov stromov na území dvetisíc štvorcových kilometrov. Žiara bola taká silná, že o deň neskôr mohli Londýnčania čítať noviny pod nočnou oblohou. O tom, čo spôsobilo obrovský výbuch v blízkosti rieky Podkamennaja Tunguzka, existuje mnoho teórií.

(SITA/AFP) - V pondelok, 30. júna, uplynulo sto rokov od Tunguzskej explózie vo východnej časti Sibíri. Sila tisícky atómových bômb poškodila 80 miliónov stromov na území dvetisíc štvorcových kilometrov. Žiara bola taká silná, že o deň neskôr mohli Londýnčania čítať noviny pod nočnou oblohou. O tom, čo spôsobilo obrovský výbuch v blízkosti rieky Podkamennaja Tunguzka, existuje mnoho teórií. Najrozšírenejšia hovorí o meteorite, ktorý letel vesmírom milióny rokov, kým sa 30. júna 1908 nezrazil so Zemou.

 

Na miesto sa vydalo niekoľko vedeckých výprav, žiadne však nedokázali, aké teleso na Sibír dopadlo. Okrem úvahy o páde meteoritu existujú aj ďalšie teórie, mnohé extravagantné hovoria o havárii mimozemskej kozmickej lode, iné o zrážke Zeme s telesom antihmoty alebo miniatúrnou čiernou dierou. Niektorí vedci sa prikláňajú k názoru, že katastrofu spôsobila kométa alebo jej časť, ktorá mohla explodovať ešte pred dopadom na povrch planéty.


© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.