Geminidy 2007

, Autor:
V noci z 14. na 15. decembra nastane maximum meteorického roja Geminidy... Geminidy sú jedným z najaktívnejších meteorických rojov roka. Pokiaľ totiž v priebehu roka nenastane u nejakého roja nárast frekvencie, alebo meteorický dážď, sú Geminidy po Quadrantidách druhým najaktívnejším rojom roka. Ich ZHR dosahuje bežne 110 meteorov za hodinu, niekedy aj viac.

Geminidy sú jedným z najaktívnejších meteorických rojov roka. Pokiaľ totiž v priebehu roka nenastane u nejakého roja nárast frekvencie, alebo meteorický dážď, sú Geminidy po Quadrantidách druhým najaktívnejším rojom roka. Ich ZHR dosahuje bežne 110 meteorov za hodinu, niekedy aj viac.

 

Materským telesom Geminíd nie je kométa, ale asteroid 3200 Phaeton. Meteory tohto roja vstupujú do atmosféry rýchlosťou 35 km/s, teda podobne ako októbrové Leonidy. V podstate tak ide o relatívne pomalé meteory. Tohoročné maximum nastane v piatok 14. Decembra v 17:54 SEČ s možnou odchýlkou 2,3 hodiny. Radiant sa v čase maxima bude nachádzať neďaleko hviezdy Castor zo súhvezdia Blíženci, súradnice radiantu sú: α = 112°; δ = +33°. Z nášho územia by sme mali pozorovať maximum zvečera. Lepšie pozorovacie podmienky budú ďalej na východ, predovšetkým v Rusku a v Číne. Avšak tohoročné Geminidy budú veľmi dobre pozorovateľné, pretože ich nebude rušiť Mesiac, ktorý sa v čase maxima bude nachádzať tri dni pred prvou štvrťou.

V prvej polovici noci budeme môcť pozorovať jasné meteory. V druhej polovici noci zasa meteory slabšie a to vďaka posunutému maximu. Ako bude radiant počas noci na oblohe stúpať, bude aj meteorov pribúdať. Najkrajší však bude pohľad na oblohu ráno 15. decembra. Vtedy okrem vysoko postaveného radiantu budeme môcť vidieť jasný, červený Mars, planétu Venušu a planétu Saturn.

Jedinou chybičkou krásy maxima Geminíd bude len dátum ich konania. Polovica decembra neveští, čo sa týka teploty, nič dobré a preto doporučujeme pozorovateľom, aby sa primerane obliekli. Netreba podceňovať relatívne teplé počasie posledných dní. Tak isto by sme nemali zabudnúť ani na pitný režim, nie však v podobe alkoholických nápojov, ale v podobe teplého čaju. Na záver vám želáme jasnú oblohu, vydarené pozorovanie a množstvo napozorovaných meteorov.

Autor článku: Mgr. Roman Mikušinec