8P Tuttle – priaznivý návrat

, Autor:
V decembri zakončí na kométy priaznivý rok svojim návratom kométa 8P Tuttle... Táto kométa pravdepodobne neporazí hranicu viditeľnosti voľným okom, ale jej poloha bude veľmi priaznivá a mala by byť vhodným objektom pre pozorovania pomocou triedra. Kométu objavil francúzsky astronóm

Táto kométa pravdepodobne neporazí hranicu viditeľnosti voľným okom, ale jej poloha bude veľmi priaznivá a mala by byť vhodným objektom pre pozorovania pomocou triedra. Kométu objavil francúzsky astronóm  P. F. A. Méchain v súhvezdí Ryby 9.1.1790. Napriek veľkej snahe vtedajších pozorovateľov sa dráhu kométy nepodarilo dostatočne zmerať. Až o 68 rokov neskôr, 5.1.1858, ju znovuobjavil H.P.Tuttle (Harvard College Observatory, Cambridge, Massachusetts, USA). Nezávisle ju objavil 22.1.1858 aj nemecký astronóm K.Ch. Bruhns z Berlína. Na Tuttleovo hlásenie už však reagovalo niekoľko ďalších pozorovateľov a tak meno objaviteľa kométy ostalo vyhradené pre Tuttlea.

 

Obežná doba kométy je 13,62 roka a jej perihéliová vzdialenosť kolíše od 1,00 do 1,05 AU. Pri tohtoročnom návrate sa kométa k Zemi priblíži až na vzdialenosť 0,25 AU a to 1.1.2008. Bližšie k Zemi bude kométa až roku 2048 a to 0,17 AU. Vďaka výhodnej geometrickej polohe dráhy kométy bude možné z územia SR pozorovať kométu v celej prvej polovici jej preletu okolo Zeme a to vlastne od konca novembra 2007 do konca januára 2008. Pozorovať kométu bude možné malými prístrojmi, ba dokonca aj voľným okom. Na severnej oblohe sa stratí v súhvezdí Eridanus v druhej polovici januára 2008. Najväčšiu jasnosť by mala kométa dosiahnuť 4. januára 2008, keď ju nájdeme po západe Slnka vysoko na oblohe v súhvezdí Ryby. V tom čase by mala dosiahnuť jasnosť 6,5 mag, možno aj viac.

Začiatkom decembra 2008 nájdeme kométu v súhvezdí Drak na hranici so súhvezdím Cefeus. Jej jasnosť by mala byť okolo 9,5 mag, pričom sa jej pohyb začne zrýchľovať následkom čoho pomerne rýchlo prejde súhvezdím Cefeus, Kasiopea, Androméda, Trojuholník až do súhvezdia Ryby, kde sa bude nachádzať začiatkom januára 2008. Najlepšie pozorovacie podmienky nastanú v prvej dekáde januára 2008. Mesiac bude rušiť len minimálne, pretože bude dorastať, čo znamená, že sa bude nachádzať len na večernej oblohe. Zo súhvezdia Ryby sa kométa plynule presunie do súhvezdia Veľryba.

Návrat kométy by mohol mať vplyv na frekvenciu meteorického roja Ursamaioridy. Roj máva maximum frekvencie okolo 23. decembra a jeho bežná frekvencia je okolo 20 meteorov za hodinu. Na pozorovanie roja však nebudú ideálne podmienky, nakoľko sa bude Mesiac nachádzať takmer v splne. Je však zaujímavé, že náhle zvýšenie frekvencie sa skôr u tohto roja prejavuje v čase, kedy sa kométa nachádza v aféliu svojej dráhy. Tak napríklad v rokoch 1945 a 1986 frekvencie dosiahli až 100 meteorov za hodinu. Napriek nepriaznivým podmienkam v čase maxima meteorického roja je pozorovanie Ursamaiorid dôležité.

Kométa nám ale ponúkne jednu krásnu konjunkciu, ktorú ocenia najmä majitelia svetelnejších prístrojov a digitálnych fotoaparátov. Pôjde o takmer tesný prelet okolo galaxie M 33, ktorý nastane o okolo polnoci z 30. na 31. decembra 2007. Kométa prejde západnou časťou galaxie. V tom čase by mala byť jej jasnosť okolo 7 mag. M 33 má plošnú jasnosť  6,2 mag a rozkladá sa na ploche 68.7'x41.6'.
Kométa tak svojim príchodom ukončí na jasné kométy bohatý rok. Nám len ostáva dúfať, že rok 2008 bude aspoň tak štedrý na jasné kométy, ako bol rok tento.

Autor článku: Mgr. Roman Mikušinec