Pozorovanie: 17P/Holmes

, Autor:

Na nočnej oblohe nám v súčasnosti kraľuje jasná kométa. Dňa 29.10.2007 sa mi ju konečne podarilo pozorovať...

Večer 29. októbra sa z čista-jasna obloha po západe Slnka vyčistila a na tmavnúcom blankyte oblohy sa začali zjavovať prvé hviezdy. Keďže som už pár dní  vedel o kométe Holmes okamžite som sa rozhodol, že len čo sa viac zotmie vytiahnem nejaký ten trieder o skúsim si na ňu posvietiť. Veľký ďalekohľad sa mi v dosť neistom počasí vyťahovať nechcelo.

Len čo sa viac zotmelo, zobral som do hrsti trieder 7x50 a vybehol som pred dom. Kométu som okamžite našiel voľným okom v súhvezdí Perzeus. Vyzerala ako troška difúzna hviezdička neďaleko hviezdy Algol. Chvost pozorovateľný voľným okom nebol. Keďže som už kométu našiel a identifikoval voľným okom, nebol žiadny problém na ňu zamieriť trieder. Za pomoci tohto malého prístroja sa pohľad na kométu výrazne zlepšil.  Trieder odhalil žltkastý takmer kruhový ovál so sotva badateľným stredovým zjasnením. Kométa bola výrazne difúzna s priemerom komy približne 30´. Viditeľná bola aj centrálna kondenzácia približne štvrtého stupňa. Jasnosť kométy som odhadol na základe blízkych hviezd na približne 2,7 mag. Chvost kométy viditeľný nebol.

Chvíľu po pozorovaní sa zamračilo a tak som domov odchádzal nielen s pocitom dobre vykonanej práce ale aj s vedomím, že som zasa videl niečo, čo už možno nikdy neuvidím a to kométu, ktorá vybuchla.

Pozoroval: Roman Mikušinec