Kométa 19P/Holmes aj voľným okom!

, Autor:

 

Podľa posledných správ od viacerých pozorovateľov nám kométa 17P/Holmes pripravila milé prekvapenie. Náhle zjasnila až na úroveň, kedy ju môžeme vidieť aj voľným okom.

Bola objavená už 6. novembra 1892 E. Holmsom neďaleko známej galaxie v Andromede práve vďaka jej náhlemu zjasneniu na 4. magnitúdu (čo je asi o 12 magnitúd viac, než je obvyklá jasnosť tohoto telesa). Z toho istého dôvodu bola nájdená aj teraz, ale momentálne to vyzerá na ešte lepšie predstavenie. Aktuálne má vraj jasnosť až +3 magnitúdy. Nie je však ale tou pravou kométou, na akú sú ľudia zvyknutí, pretože sa u nej zatiaľ neobjavil chvost, a vyzerá iba ako rozmazaná hviezda. No každopádne stojí za to pokúsiť sa ju vyhľadať voľným okom, prípadne poľovníckym triédrom.

A kde ju hľadať? Nachádza sa vo veľmi výhodnej pozícii - vysoko na nebi v súhvezdí Perzea blízko najjasnejšej hviezdy Mirfak (na priloženej mapke s polohami do začiatku decembra). Jej pohyb medzi hviezdami je pritom veľmi pomalý, takže aj v nasledujúcich dňoch ju nájdeme približne na tej istej polohe.

Spomeňme ešte, že po svojom objave v roku 1892 bola kométa pozorovaná aj v roku 1899 a potom sa na dlhšiu dobu stratila. Okolo Slnka obieha pravidelne s periódou obehu 6,88 roka.

Obrázky: spaceweather.com
Pridal: Marek Husárik, AsÚ SAV