Môže meteorit prenášať primitívny život?

 

Jednou z najzaujímavejších a najkontroverznejších teórií astrobiológov má názov Panspermia. Väčšina vedcov predpokladá, že mimozemský život na inej planéte by bol potenciálne rozdielny od toho pozemského, pretože by sa vyvíjal vlastnou cestou evolúcie a za rozdielnych podmienok, ktoré by na organizmy pôsobili. Predpokladá sa ale na základe panspermie, že život aj inde vo vesmíre by mal vychádzať z podobných stavebných blokov a z podobných princípov a tak by mal byť čiastočne podobný tomu, aký poznáme tu na Zemi.

Experiment, navrhnutý profesorom Johnom Parnellom z University of Aberdeen, predpokladá vypustenie sondy Foton M3. Táto sonda bez posádky by mala odštartovať 14. septembra z kozmodrómu Bajkonur a mala by niesť kus skaly. Mikróby v nej obsiahnuté budú vystavené účinkom štartu, 12-tim dňom na obežné dráhe okolo Zeme a návratu späť do zemské atmosféry. Cesta Fotonu M3 by mala skončiť v prihraničnom priestore Ruska a Kazachstanu.

Veľa vedcov si myslí, že meteority môžu prenášať primitívny život z planéty na planétu. „Cieľom misie je zistiť, ako budú reagovať mikróby v skale na extrémne podmienky pri pobyte vo vesmíre, kde je vákuum a pri vstupe do zemskej atmosféry, kedy budú vystavené obrovským teplotám“.


Foton M3 je sonda, na ktorej bude prebiehať 35 experimentov Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Na príprave týchto experimentov už rok pracuje 60 expertov ESA. Skala, ktorá bude kľúčovým artefaktom misie, bude odvezená do Kazachstanu z Noordwijku najneskôr 10. septembra. Kamión viac než 2-tonovú zásielku odvezie na letisko do Amsterdamu, odkiaľ bude letecky prepravená do ruskej Samary a potom do Kazachstanu.

Hlavnou úlohou misie je experiment eEristo/eOsteo, ktorý skúma vplyv mikrogravitácie na stavbu buniek v ľudskom tele. Na tomto experimente spolupracujú ESA a CSA (Canadian space agency). CSA dodáva hardware a ESA zaisťuje vlastný let sondy.

Autor: Dalibor Hanžl, Expresní astronomické informace, ČR
Preložil: Peter Kráčalík