Sledujte naživo verejnú prednášku šéfa ESA v Bratislave

johan-dietrich-woerner-644x362
05.05.2016Zaujíma vás problematika konceptu „Moon Village“ o vybudovaní výskumnej základne na Mesiaci? Radi by ste sa dozvedeli viac o aktivitách a programoch Európskej vesmírnej agentúry v prepojení na slovenský výskumno-vývojový potenciál?

Zomrel americký astronaut Edgar Mitchell, šiesty muž, ktorý stál na Mesiaci

wptv edgar mitchell nasa
08.02.2016Vo veku 85 rokov zomrel vo štvrtok astronaut Edgar Mitchell, v poradí šiesty človek, ktorý stál na Mesiaci. Informovala o tom v piatok astronautova dcéra Kimberly Mitchellová, ktorú citovala agentúra AP.

Prezident podpísal ratifikačnú listinu k zmluve s vesmírnou agentúrou

prezident
20.01.2016Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok 14. januára podpísal ratifikačnú listinu k Zmluve o európskom spolupracujúcom štáte medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou. Informovala o tom Elena Bianchi z tlačového odboru Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky.

Vedenie CERN-u prebrala prvá riaditeľka, Talianka Fabiola Gianottiová

gianotti
11.01.2016Vedenia Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN), ktorá prevádzkuje najväčší urýchľovač častíc na svete, sa začiatkom roka ujala uznávaná talianska fyzička Fabiola Gianottiová. Stala sa tak vôbec prvou ženou na čele tejto významnej vedeckej inštitúcie od jej založenia v roku 1954, uviedla...

Môžete si zakúpiť: eXtrémy od Vojtecha Rušina

Extremy titul
23.11.2015Cestopis o putovaniach za úplným zatmením Slnka do Austrálie, afrického Gabonu a na Svalbard neďaleko Severného pólu nazval Dr. Vojtech Rušin Extrémy.

Generálny tajomník OSN v sprievode ministra zahraničných vecí SR navštívil pracoviská SAV na Lomnickom štíte

Pan Kimun LS
22.10.2015Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun s manželkou a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák s manželkou v nedeľu 18. októbra 2015 navštívili Lomnický štít a pozreli si pracoviská Astronomického ústavu SAV a Ústavu experimentálnej fyziky SAV.

Nobelova cena 2015 - Metamorfózy vo svete častíc

nc fyzika
08.10.2015Nobelova cena za fyziku bola v roku 2015 udelená Takaakimu Kajitovi z Japonska a Arthurovi B. McDonaldovi z Kanady za ich prínos v experimentoch, ktoré dokázali, že neutrína môžu meniť svoje stavy. Táto premena však vyžaduje, aby mali hmotnosť. Tento objav už teraz zmenil naše chápanie tých...

Nobelovu cenu za fyziku získali objavitelia oscilácie neutrín

nobelprize physics2015
06.10.2015Prestížne ocenenie získali Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald za objav oscilácie neutrín, ktorý dokazuje, že tieto elementárne častice majú hmotnosť.

KSK obnovuje hvezdáreň v Michalovciach

mice
28.09.2015Košický samosprávny kraj (KSK) v súčasnosti obnovuje v Michalovciach Zemplínske múzeum i michalovskú hvezdáreň. Na obnovu hvezdárne získal s eurofondov vyše 645 000 eur.

Hviezdna zostava vedcov štartuje svoju roadshow pre tínedžerov po Slovensku

roadshow2015
28.09.2015V priebehu októbra prichádza do viacerých slovenských miest hviezdna zostava vedeckých osobností, ktoré žiakom posledných ročníkov základných škôl a všetkým stredoškolákom priblížia fascinujúci svet vedy a techniky z celkom iného uhla pohľadu. Okrem interaktívnych prednášok mládež čaká aj mnoho...

Slovenskí študenti opäť získali medaily na astronomickej a astrofyzikálnej olympiáde

IOAA2015 final1
19.08.2015S dvoma striebornými medailami a jedným čestným uznaním sa z Medzinárodnej astronomickej a astrofyzikálnej olympiády (The International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA) v Indonézii vrátila výprava slovenských astronomických nádejí. Podľa dosiahnutého výsledku, Slovenská...

Mladá Slovenka sa prebojovala do finále najväčšej online vedeckej súťaže

michaela-brchnelova2
27.07.2015Len 18-ročná Michaela Brchnelová patrí medzi najúspešnejších mladých vedcov na Slovensku. O svojich kvalitách presvedčila aj na najväčšej online súťaži pre mladých vedcov Google Science Fair. Ako jediná vedkyňa zo strednej Európy sa prebojovala do celosvetového finále.

V Indonézii sme už získali medailu. Pribudne ďalšia?

SAV IOAA15
27.07.2015Už odvčera reprezentuje pätica stredoškolákov Slovensko na 9. ročníku Medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky v Indonézii.

Začala sa internetová zbierka na záchranu Armstrongovho skafandra

armstrong skafander
27.07.2015Americké Národné múzeum letectva a astronautiky spustilo finančnú zbierku s cieľom získať prostriedky na zreštaurovanie skafandra, ktorý mal na sebe Neil Armstrong na Mesiaci.

Výskum zo SAV zaujal vedcov v NASA

SAV NASA
27.01.2015Výskum tímu z Elektrotechnického ústavu Slovenskej akadémie vied týkajúci sa tzv. plášťa magnetickej neviditeľnosti pokračuje okrem iného aj spoluprácou s NASA. V pondelok 19. januára o tom informovali v Bratislave Fedor Gömöry a Mykola Soloviov z Elektrotechnického ústavu SAV, za účasti Yoh...