Zomrel astronaut Eugene Cernan, zatiaľ posledný človek na Mesiaci

cernan starsi
17.01.2017Rodák zo Chicaga, ktorého rodičia pochádzali z Česka a Slovenska, sa dožil 82 rokov.

Na Lomonosovovej univerzite v Moskve otvoria novú fakultu - vesmírneho výskumu

MGU
17.01.2017Moskovská štátna Lomonosovova univerzita (MGU) otvorí vtomto roku novú, 43. fakultu – Fakultu vesmírneho výskumu. Povedal to rektor MGU Viktor Sadovničij počas Dňa otvorených dverí MGU, informovali dnes viaceré ruské médiá.

Mladí astronómovia priviezli z Indie tri medaily

ioaa2016 01
11.01.2017Desať účastí a zakaždým návrat s medailami. Taká je bilancia mladých reprezentantov Slovenska na medzinárodných olympiádach z astronómie a astrofyziky. Dosiaľ ostatná sa konala na pred Vianocami v Indii.

Zomrel bývalý sovietsky kozmonaut Igor Volk

igor volk
10.01.2017Vo veku 79 rokov zomrel bývalý sovietsky kozmonaut a skúšobný pilot Igor Volk. Informovala o tom 4. januára radnica mesta Žukovskij pri Moskve.

Zomrel bývalý astronaut John Glenn

john-glenn
09.12.2016Niekdajšieho astronauta a senátora hospitalizovali pred viac ako týždňom v onkologickom centre v meste Columbus v Ohiu.

Buzz Aldrin sa cíti dobre a zotavuje sa

buzzaldrin2
08.12.2016Bývalý americký astronaut Buzz Aldrin sa úspešne zotavuje po tom, ako ho pre chorobu museli vo štvrtok odviezť z Južného pólu. Rodák z Glen Ridge v New Jersey má vodu v pľúcach, no podľa jeho oficiálnej webstránky liečba antibiotikami zaberá a jeho stav je stabilizovaný.

Z južného pólu evakuovali astronauta Buzza Aldrina, druhého človeka na Mesiaci

buzz-aldrin-hospital
03.12.2016Bývalého amerického astronauta Buzza Aldrina, ktorý sa v roku 1969 ako iba druhý človek prešiel po Mesiaci, evakuovali zo zdravotných dôvodov lietadlom z južného pólu. Na svojej webovej stránke to oznámila Medzinárodná asociácia touroperátorov v Antarktíde (IAATO), informovala tlačová agentúra AP.

V Ríme hospitalizovali Stephena Hawkinga

hawking gemelli
03.12.2016Anglického teoretického fyzika Stephena Hawkinga prijali vo štvrtok večer do nemocnice Gemelli v Ríme, kde sa podrobuje lekárskej kontrole.

Vedecká kapacita z NASA bude radiť slovenským vedcom

singh sajgalik
14.11.2016Slávnostné udeľovanie vedeckých ocenení pre osobnosti vedy a techniky včera prekročilo hranice Slovenska. Z rúk predsedu akadémie vied prof. Pavla Šajgalíka si prevzal čestný doktorát doktor Mrityunjay Singh, ktorý je vedeckou kapacitou v oblasti materiálového výskumu. Pracuje v NASA, ako vedúci...

Zomrel otec slávnej kométy

curjumov01
20.10.2016Očami sondy Rosetta si mohol pozrieť kométu 67P, ktorej bol spoluobjaviteľ, doslova z bezprostrednej blízkosti. Mohol prežiť tiež obrovský záujem celého sveta o skúmanie tejto kométy. Komu z astronómov sa to pošťastí? Člen korešpondent Národnej akadémie vied Ukrajiny profesor Klym Ivanovič...

Nobelovu cenu za fyziku získali vedci, ktorí odhalili tajomstvo exotickej hmoty

nobel fyzika
04.10.2016Nobelovu cenu za fyziku 2016 získali britskí vedci pôsobiaci v USA David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz, a to za "teoretické objavy topologických fázových posunov a topologických fáz hmoty". Oznámil to dnes v Štokholme Karolínsky inštitút, informovala agentúra AP.

V častiach Afriky pozorovali prstencové zatmenie Slnka

partial-solar-eclipse-clouds
02.09.2016V niektorých častiach Afriky bolo možné vo štvrtok pozorovať prstencové zatmenie Slnka. Približne na tri minúty Mesiac takmer úplne zakryl slnečný kotúč, z ktorého bolo vidieť len tenký pásik na okrajoch, uviedla agentúra DPA.

100. výročie narodenia Dr. Ľudmily Pajdušákovej

pajdusakova
09.07.2016V stredu 29. júna 2016, teda v deň 100. výročia narodenia významnej slovenskej astronómky celosvetového významu a rodáčky z Radošoviec Dr. Ľudmily Pajdušákovej, z iniciatívy Juraja Mikulu, poslanca miestneho obecného zastupiteľstva, pripravila obec Radošovce dôstojné pripomenutie si odkazu tejto...

Trenčianska univerzita začína prevádzkovať hvezdáreň v Trenčíne

demontaz tnuni
08.06.2016Dňa 17. 5. 2016 Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka začala prípravné práce k prevádzkovaniu hvezdárne v Trenčíne. V popoludňajších hodinách zamestnanci univerzity demontovali nefunkčný astronomický ďalekohľad typu Newton s priemerom primárneho zrkadla 31 cm, umiestnený v Astronomickej...

Počas nášho šéfovania v EÚ budú pripravovať kozmickú stratégiu

sefcovic kozmickastrategia
20.05.2016Slovensko je dôležitým partnerom Európskej vesmírnej agentúry. Na dnešnom brífingu v Bratislave to povedal generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (European Space Agency - ESA) Johan-Dietrich Wörner. Prvým dôvodom je podľa neho fakt, že Slovensko sa stalo spolupracujúcim štátom ESA a...