Vďaka tomu si vedci môžu na procesy, ktoré mnohokrát prebiehajú tisíce svetelných rokov od nás, prakticky siahnuť, premerať ich a lepšie im porozumieť. „Pre laserové centrum HiLASE je využitie laserov v kozmickom výskume a aplikáciách jednou zo strategických priorít. Aj preto sme sa rozhodli, že sa na túto tému tento rok so stredoškolákmi zameriame,” vysvetľuje motiváciu pre výber témy Talentovej akadémie Tomáš Mocek, vedúci Centra HiLASE.
Už šiestym rokom laserové centrá HiLASE a ELI Beamlines v rámci projektu Talentovej akadémie umožňujú dvanástim vybraným študentom vyskúšať si počas finále prácu reálnych vedeckých tímov v špičkových laboratóriách. A práve teraz sa stredoškoláci môžu začať hlásiť do online kola tohtoročnej "Talentovky". Niektorí z nich sa v dolnobrežanských centrách stretnú ako finalisti v septembri. Registrácia bude otvorená až do 23. 6. 2023 na webe www.talentovka.cz.
„Stredoškoláci, ktorých bavia prírodovedné odbory a láka ich medziodborová spolupráca, nemusia so svojím výskumom čakať, až pokiaľ sa dostanú na univerzitu. Talentová akadémia im otvára dvere do sveta vedy a môžu tak naštartovať svoju vedeckú kariéru ešte pred maturitou. Medzi študentmi nehľadáme len budúcich laserových fyzikov, ale aj chemikov, programátorov, konštruktérov a všetkých, ktorých baví svet prírodných vied a špičkových
technológií. Nakoniec, veda je práve o spolupráci medzi odbormi,” vyzdvihuje prednosti projektu jeden z mentorov, laserový fyzik Michal Vyvlečka.
Každý ročník vedci laserových centier hľadajú atraktívnu tému súčasnej vedy a techniky, na ktorého riešenie sa spolu so stredoškolskými tímami zameriavajú. Tento rok voľba padla na simuláciu reflexných hmlovín, teda objektov
hlbokého vesmíru, akýchsi oblakov molekúl a častíc veľkých len niekoľko nanometrov. Z týchto molekulárnych mračien sa rodia nové hviezdy, alebo sú to pozostatky zánikov starých hviezd. Študenti počas Talentovej akadémie v chemickom laboratóriu vytvoria reálne simulácie takýchto hmlovín, ktorých vlastnosti budú pomocou laserov skúmať.
Cesta finalistu Talentovej akadémie však neskončí víkendovým finále a výskumom reflexných hmlovín. Laserové centrá s tými najlepšími ďalej prehlbujú spoluprácu, či už prostredníctvom letných vedeckých stáží, alebo postupným väčším zapojením do práce vedeckých tímov. „Celý projekt nám pomáha objavovať nové talenty, budúcich inovátorov a vedeckých pracovníkov. Nakoniec, za päť rokov Talentovej akadémie sme medzi účastníkmi našli už niekoľko nových kolegov,” približuje dopady akadémie Lenka Černá, vedúca HR tímu ELI Beamlines.
Jedným z finalistov, ktorí sa stali súčasťou vedeckých tímov, je napríklad Beáta Plaskurová. Postupne sa zapojila do organizácie Talentovky a dnes pracuje aj v laboratóriu kvantovej optiky v ELI Beamlines. „Na Talentovej akadémii som si potvrdila, že optika je to, čomu sa chcem naozaj venovať. Bola to pre mňa skvelá skúsenosť, ktorá mi čoskoro priniesla aj ďalšie príležitosti, či už sa jedná o písanie metodiky pre výučbu optiky na základných školách, alebo súčasnú spoluprácu na mojej diplomovej práci,” dopĺňa Beata Plaskurová, študentka Matematicko-fyzikálnej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe.
Si stredoškolský študent? Baví ťa veda a technika, ale už ťa doma omrzeli pokusy s mikrovlnkou? Tak nečakaj až na univerzitu, prihlás sa do Talentovej akadémie na www.talentovka.cz a poď s nami robiť skutočnú vedu!
Projekt Talentová akadémia č. 0059/7/NAD/2023 bol podporený MŠMT v rámci Podpory nadaných žiakov základných a stredných škôl v roku 2023.
Základné informácie:
Profil uchádzača: vek 15–19 rokov, študent SŠ so záujmom o prírodovedné predmety, najmä fyziku
Harmonogram Talentovej akadémie 2023:
- 26. 4. - 23. 6. 2023 / Registrácia
- 23. 6. 2023 / Deadline pre odoslanie projektu
- 20. 8. 2023 / Vyhodnotenie výsledkov
- 23.–25. 9. 2023 / Finále v laserových centrách v Dolných Brežanoch
Zapojené inštitúcie
Centrum HiLASE
Centrum HiLASE je vedecké výskumné centrum Fyzikálneho ústavu AV ČR (FZU), ktoré sa sústredí na experimentálny vývoj novej generácie diódovo čerpaných laserov s vysokou energiou v pulze a zároveň vysokou opakovacou
frekvenciou. V centre sa taktiež testuje odolnosť optických materiálov a vedie výskum spevňovania povrchu materiálu rázovou vlnou, presného rezania, vŕtania, zvárania, mikroobrábania a čistenia povrchov. Jeho ambíciou je byť R&D partnerom prvej voľby pre firmy a výskumné organizácie, ktoré hľadajú inovatívne laserové technológie a riešenia, a to ako na Zemi, tak aj vo vesmíre.
ELI Beamlines
Laserové centrum ELI Beamlines bolo do roku 2022 súčasťou FZU AV ČR. Od 1. 1. 2023 sa podľa strategického plánu osamostatnilo a prešlo zo štruktúry FZU do medzinárodného výskumného konzorcia The Extreme Light Infrastructure ERIC (ELI ERIC). FZU a ELI ERIC zostávajú strategickými partnermi. Centrum ELI Beamlines disponuje štyrmi ultra-intenzívnymi laserovými systémami, ktoré pracujú vo vzájomnej súčinnosti a vďaka svojim vysokým špičkovým výkonom otvárajú vedeckým tímom z celého sveta priestor vykonávať úplne nové typy experimentov. Tieto lasery napríklad umožňujú skúmať, ako sa hmota chová za extrémnych podmienok, simulovať prostredie panujúce vo vnútri veľkých planét priamo v laboratóriu alebo urýchľovať častice bez nutnosti stavať obrovské urýchľovače.
FZU AV ČR
Fyzikálny ústav Akadémie vied Českej republiky je verejná výskumná inštitúcia, ktorá sa zameriava na základný a aplikovaný výskum v oblasti fyziky. Aktuálny program ústavu zahŕňa šesť hlavných oblastí: fyziku elementárnych častíc, kondenzovaných systémov a pevných látok, optiku, fyziku plazmy a laserovú fyziku. FZU je najväčším pracoviskom Akadémie vied s viac ako 500 výskumnými pracovníkmi. Bádateľská činnosť v oblasti základného výskumu je súčasťou európskeho a svetového fyzikálneho výskumu. Vo FZU sa vzdeláva veľa doktorandov aj z krajín Európskej únie – najmä v rámci rôznych štipendijných programov „Marie Curie“.