Pošta vydala poštovú známku pri príležitosti 150. výročia založenia hvezdárne v Hurbanove

, Autor:
Slovenská pošta vydala poštovú známku „150. výročie založenia hvezdárne v Hurbanove“ s nominálnou hodnotou 0,75 eura. Motívom poštovej známky je historická budova hvezdárne. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

(SITA) – Poštová známka s rozmermi 44,1 krát 26,5 mm vrátane perforácie vychádza vo forme tlačového listu so 40 známkami a desiatimi kupónmi. Technikou ofsetu ju vytlačila spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. „Známka s kupónom zobrazuje štylizovanú schému solárneho systému prevzatého z historického astronomického diagramu anglickej proveniencie z 19. storočia, pričom ústredným motívom kupónu je iniciála H s dátumom stopäťdesiatročnice existencie hvezdárne 1871 – 2021,“ uvádza Dorčáková.

 

Slovenská pošta súčasne so známkou vydáva aj obálku prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 21. 5. 2021 a domicilom mesta Hurbanovo. Na FDC je portrét zakladateľa hvezdárne Mikuláša Thege Konkolyho. Motívom FDC pečiatky je schéma slnečnej sústavy s ôsmimi planétami. FDC vytlačila technikou ofsetu spoločnosť BB PRINT, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, kupónu, FDC a FDC pečiatky je akademický maliar Vladislav Rostoka.

Ďalšie informácie nájdete aj na tejto stránke: https://www.postoveznamky.sk/150-vyrocie-zalozenia-hvezdarne-v-hurbanove


(c) 2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.