Hurbanovská hvezdáreň pomôže so vzdelávaním maďarských kolegov

, Autor:
Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove bude spolu s Hvezdárňou a múzeom v Tate v Maďarsku organizovať spoločné odborné programy zamerané na vzdelávanie maďarských kolegov pre pozorovanie Slnka a meteorov.

(SITA) – Konať sa budú aj odborné astronomické pozorovania v oboch lokalitách. O spoločnom slovensko-maďarskom projekte Hviezdy nás spájajú - astronómia bez hraníc informoval Ivan Dorotovič z hurbanovskej hvezdárne.

 

Celkový rozpočet projektu Hviezdy nás spájajú - astronómia bez hraníc je vyčíslený na 391-tisíc eur. Financovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátnych rozpočtov Slovenskej republiky a Maďarska a vlastných zdrojov oboch cezhraničných partnerov. Aktivity projektu budú prebiehať až do konca roku 2022.

 

S cieľom priblížiť astronómiu širokej verejnosti sa uskutočnia aj propagačné akcie vrátane odborných konferencií a festivalov. Na obohatenie zbierkových predmetov budú vzájomne vyrobené repliky historických prístrojov, ktorých originály sa nachádzajú v Múzeu Mikuláša Thegeho Konkolyho v Hurbanove a v Múzeu Károlya Posztóckyho v Tate. Interaktívnosť oboch múzeí umocní doplnenie QR kódov do popisných štítkov vystavených exponátov. Umožní sa tak verejnosti prístup k detailnejším informáciám o jednotlivých exponátoch.

 

Hlavným cieľom projektu je podľa Dorotoviča posilniť a zlepšiť spoluprácu medzi dvoma najdôležitejšími observatóriami v pohraničnej oblasti v Komárňansko – ostrihomskej župe a Nitrianskom samosprávnom kraji. Zároveň má projekt pomôcť urobiť astronómiu atraktívnejšou pre najširšiu verejnosť.


(c) 2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.