Vesmírny a letecký priemysel láka stále viac slovenských firiem

, Autor:
Slovensko bolo 10. septembra 2020 centrom vesmírneho a leteckého priemyslu. Agentúra SARIO pripravila dve podujatia zamerané na podporu diverzifikácie slovenských firiem smerom k vysokotechnologickým sektorom - Slovak Space Tech Day a Slovak Aviation Industry Day, na ktorých vystúpili predstavitelia významných inštitúcií a spoločností, ako aj svetové mená z týchto sektorov.

10. septembra 2020 sa uskutočnil druhý ročník podujatia Slovak Space Tech Day v réžii Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Na rozdiel od prvého ročníka, ktorý prebehol v júni 2019 v Košiciach, sa tohtoročný ročník uskutočnil v online podobe a prilákal viac ako stovku predstaviteľov vesmírneho priemyslu a výskumnej sféry.

 

Slovak Space Tech Day otvorili generálny riaditeľ agentúry SARIO Róbert Šimončič a výkonný riaditeľ Agentúry pre európsky globálny systém satelitnej navigácie (GSA) Pascal Claudel. Na úvod mali účastníci možnosť spoznať nielen prostredie a aktuálnu situáciu vesmírneho priemyslu na Slovensku, ale aj jeho možnosti v rámci európskeho vesmírneho ekosystému. Medzi významných vystupujúcich patrili generálny tajomník ASD Eurospace (európskej asociácie vesmírnych firiem) Olivier Lemaitre, ako aj Pete Worden, predseda Breakthrough Prize Foundation a bývalý riaditeľ NASA Ames Research Center.

 

Záver podujatia bol venovaný najmä aktuálnym trendom vesmírneho priemyslu a diskutovali počas neho zástupcovia Airbus Group, slovenskej spoločnosti M2M Solutions a konzultačnej skupiny PwC. Ako sa zhodli vystupujúci, „vesmír už dávno nie je iba exkluzívnym klubom pre bohatých,“ ale naopak, aplikácia širokého spektra technológií láka čoraz viac aktérov z iných relevantných odvetví, akými sú napr. informačné a telekomunikačné technológie, výroba inovatívnych materiálov a mnohé iné.

 

Súčasťou Slovak Space Tech Day bola taktiež prezentácia ôsmych slovenských start-upov a spoločností za účasti Williama Carbone z IBM. Práve IBM, ako partner podujatia, poskytlo ako hlavnú výhru hodnotný business mentoring, ktorý získal víťazný start-up GroundCom.

 

Popri tohtoročnom Slovak Space tech Day sa uskutočnil aj prvý ročník Slovak Aviation Industry Day, ktorý sa sústredil najmä na také oblasti ako je výroba lietadiel a komponentov, softvérové riešenia a inovácie v leteckej doprave. Program zahŕňal otváracie prezentácie predstaviteľov japonskej spoločnosti All Nippon Airways (Hironobu Kondo a Martin Hegeduš) ako aj slovenského vizionára Štefana Kleina.

 

Predmetom diskusie bol aktuálny stav leteckého priemyslu, ktorý momentálne nie je priaznivý pre letecké spoločnosti ani svetových výrobcov lietadiel a ich dodávateľskú sieť. Predpokladané scenáre zotavenia priemyslu využívajúc nové možnosti napr. alternatívnych pohonov či foriem mestskej prepravy, priblížili Vincent De Vroey z Aerospace and Defence Industries Association of Europe, Ivan Ferencz z European Union Aviation Safety Agency a Ivan Masár z TTTech Computertechnik AG.

 

Záverečná diskusia sa venovala novým projektom v leteckom priemysle z pohľadu Rudolfa Zaujeca zo spoločnosti MASAM s.r.o., ako aj akademickej sféry v zastúpení Miroslava Šmelka z Technickej univerzity v Košiciach.

 

II. ročník Slovak Space Tech Day a I. ročník Slovak Aviation Industry Day zorganizovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v rámci Diverzifikačných služieb SARIO. Diverzifikačné služby sú novou aktivitou agentúry SARIO zameranou na podporu diverzifikácie sektorového portfólia slovenských firiem smerom k perspektívnym vysokotechnologickým oblastiam s výrazným potenciálom rastu.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.