V medzinárodnej študentskej súťaži Expedice Mars zvíťazili aj slovenskí stredoškoláci

, Autor:
Päť najlepších účastníkov absolvuje 100-hodinový simulovaný let na Mars

(SITA) - Medzinárodná súťaž Expedice Mars, ktorej finále sa konalo v polovici októbra, pozná mená piatich výhercov, ktorí absolvujú 100-hodinový simulovaný let na Mars. Vyhrali ju stredoškoláci Sára Klimentová a Veronika Danadová zo Slovenska, Oto Ulrich a Josef Lát z Česka a Miroslav Kořínek, ktorý má podľa organizátorov slovenský aj český občiansky preukaz. Agentúre SITA to potvrdil spoluorganizátor Richard Mittner. Simulácia je naplánovaná od 25. novembra do 29. novembra.

 

„Nejde o akciu podobnú najrôznejším vedomostným olympiádám, účastník sa rozvíja podľa svojho záujmu. To môže byť od elektrotechniky cez biológiu až po PR,“ povedal Mittner. Dodáva, že účastníci v rámci súťaže spoznali chod skutočných vedeckých centier a výskumných tímov počas návštev Európskej vesmírnej agentúry a iných inštitúcií. Tento rok sa podľa Mittnera do súťaže prihlásilo zhruba 250 stredoškolákov. Tvrdí, že stále prevažujú českí študenti, ale začína sa hlásiť čoraz viac Slovákov.

 

Expedice Mars je projektom Dětskej tiskovej agentury (DTA) pre stredoškolákov, ktorí sa zaujímajú o prírodné vedy a techniku. Súťaž vznikla v roku 2004 pod názvom Expedice Vesmír a od roku 2007 funguje pod súčasným názvom. Súťaž podporuje české ministerstvo školstva. V Česku tiež spolupracujú s Českou kozmickou kanceláriou (CSO) a s Jihomoravským inovačným centrom (JIC). Na Slovensku zas s Astronomickým klubom Bratislava (AKB) a Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA).


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.