Vo finále astronomickej olympiády dominovali Košičania

, Autor:
Trinástka tentoraz priniesla šťastie. Konkrétne mladým astronómom a astrofyzikom z Košíc, ktorí sa zapojili do Astronomickej olympiády v SR. V kategórii stredných škôl ich postúpilo do finále až sedem (celkove bolo 18 účastníkov). Nielen postúpili, ale v 13. ročníku AO, ktorý sa konal v Žiari nad Hronom, obsadili prvé tri miesta.

Z rúk Ladislava Hrica (vľavo) a Juraja Zverka prebrali diplomy (zľava ) víťaz Samuel Amrich, za R. Lascsáka a R. Doboša ich pedagogička Jana Fabianová (všetci z Košíc), R. Jurenka, S. Buranský a úspešná riešiteľka zo Senice, nádejná Martina Sabová.

Túto zaujímavú aktivitu pre žiakov základných a stredných škôl organizuje Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV. Rok čo rok deti a mládež so záujmom o astronómiu, ale i matematiku a fyziku elektronicky riešia príklady a najlepší úspešní riešitelia sa potom stretávajú vo finále. Tento rok bola opäť hostiteľom Krajská hvezdáreň Maximilána Hella v Žiari nad Hronom. „Vysoký záujem študentov z Gymnázia na Poštovej 9 v Košiciach má na svedomí jeho žiak Radovan Lascsák, minuloročný účastník Medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky v Číne (IOAA),“ informoval nás RNDr. Ladislav Hric, CSc., predseda SAS pri SAV a potešený dodal: „Zdá sa, že naši mladí majú okrem svojich veľmi kvalitných vedomostí aj organizačné vlastnosti.“

Radosť Ladislava Hrica, ktorý stojí so svojím tímom za organizáciou od začiatku, umocňuje aj prístup bývalých olympionikov – medailistov. Úspešne študujú na vysokých školách po celej Európe, no na svoje astronomické začiatky nezabúdajú a ochotne pomáhajú – niektorí s príkladmi, iní účasťou na sústredeniach či dokonca pôsobením v hodnotiacej komisii. Tento rok v nej pracovali popri skúsených členoch SAS pri SAV, astronómoch RNDr. Miroslavovi Znášikovi a RNDr. Jurajovi Zverkovi, DrSc. aj Jana Švrčková a Jozef Lipták (obaja Univerzita Karlova, Praha) i Martin Okánik (University of Cambridge, Veľká Británia). Viaceré úlohy pre nasledovníkov pripravili sami – a veruže neboli ľahké. Ale taký je trend medzinárodných súťaží, ak nádeje chcú odborne rásť a uspieť. „Čo sa týka úloh, boli dosť náročné, oveľa viac ako minulý rok. Ja som mal najväčší problém s nedostatkom času, lebo sme dostali dátovú analýzu spolu s príkladmi a mali sme na to iba štyri hodiny. Ono sa možno nezdá, že to je málo, keďže boli iba tri príklady a jedno zadanie dátovej analýzy, ale všetky mali veľa podúloh a ich rátanie zabralo oveľa viac času ako vlani,“ zhodnotil študent Radovan Lascsák. Spolu s kamarátom Samom Amrichom stojí v značnej miere za úspechom košických gymnazistov z Poštovej, lebo založili v škole astronomický krúžok. Polovica jeho členov sa už prepočítala na slovenské finále. „Je to super, lebo ak budú pokračovať v záujme o astronómiu, majú veľkú šancu dostať sa na budúci rok na IOAA do Kolumbie. Navyše máme členov hlavne z nižších ročníkov, ktorí môžu byť neskôr mojimi nástupcami, keď ja už budem na univerzite,“ naznačil plány do budúcna.

Päť najlepších riešiteľov postupuje na Medzinárodnú olympiádu z astronómie a astrofyziky, ktorá bude tentoraz bližšie k nám – v Maďarsku pri Balatone v dňoch 2. – 10. augusta 2019. Sú to:

 

  1. Samuel Amrich (počet bodov 419),
  2. Radovan Lascsák (403 b.)
  3. Ronald Doboš (359 b.) z Gymnázia na Poštovej a CVČ Domino v Košiciach,
  4. Robert Jurenka (321 b.) z Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne,
  5. Samuel Buranský (286 b.) z Gymnázia vo Vrábľoch, ktorý si vynikol v úlohách v planetáriu.

 

Maďarsko už minulý rok na prípravnom seminári pred olympiádou v Číne ukázalo, že vie pripraviť  ťažké úlohy pre talentovaných študentov. Doteraz sme sa z olympiády vždy vrátili s medailou, nuž podobné ciele máme aj u našich geografických susedov,“ prezradil Ladislav Hric. „Tentoraz to bude o to ťažšie, lebo z pätice postupujúcich majú medzinárodné skúsenosti iba prví dvaja – Samuel Amrich a Radovan Lascsák. Bývalí olympionici opäť pomôžu, sľúbili, že zorganizujú krátky prípravný seminár tesne pred odchodom.“

Text : Katarína Čižmáriková

Foto: Mária Bartolomejová Hricová