Čierne diery a iné vesmírne tajomstvá

, Autor:
Aprílová vedecká kaviareň v Košiciach mala byť venovaná cestám ľudských vyslancov vo vesmíre. Medzitým však uzrel svetlo sveta projekt SPACE::LAB, úžasný projekt z ESA, ktorý sa od začiatku stal partnerským projektom košických popularizačných aktivít. Ako dobrí partneri sme tému vesmírnych sond prenechali kolegom zo SPACE::LABu a skúsili sme sa na vesmír pozrieť inak.

Doc. Rudolf Gális v interakcií s poslucháčmi.

Začali sme ho lepšie spoznávať. Sprievodcom a učiteľom bol astrofyzik doc. Rudolf Gális z PF UPJŠ v Košiciach. Lepšieho sprievodcu by sme hľadali ťažko. Doc. Rudolf Gális už bol hosťom vedeckej kaviarne hneď po objave gravitačných vĺn. A záujem bol vtedy taký veľký, že sme takmer prišli o možnosť robiť podujatie v Tabačke, pretože príliš veľký počet účastníkov porušoval požiarne normy... Tento raz sme si na normy dali pozor, aj keď situácia bola podobná. Prispela k tomu možno aj správa, ktorá vyšla v médiách krátko pred termínom kaviarne, o prvej fotografii čiernej diery v histórii vedy. Opäť sme mali šťastie, že sme mali možnosť o ešte „horúcom“ objave hovoriť s človekom, ktorý o problematike vie naozaj veľa. Kaviareň v podaní doc. Rudolfa Gálisa bola opäť úžasná. Nezaprel sa v ňom pedagóg a tému kaviarne „Vesmírne desatoro“ poskladal veľmi múdro. Formuloval desať otázok, ktorých zodpovedanie ponúklo základné informácie o vesmíre, jeho zákonoch, histórii, veľkosti a tajomstvách... Opäť sa potvrdil fakt, že položiť dobrú otázku je znakom múdrosti a hlbokých vedomostí.

Dozvedeli sme sa, prečo Zem ani náhodou nie je stredom vesmíru, že vesmír je dnes väčší ako včera. Rozpína sa a jeho pozorovateľná časť má priemer takmer 100 miliárd(!) svetelných rokov (zajtra to bude už o trochu viac...). Aj to, že vznikol pred asi 13,8 miliardami rokov, čo dnes vieme už s presnosťou na 1%. “Naša viditeľná” hmota tvorí len zlomok hmoty vesmíru, dokonca aj s tmavou, neviditeľnou hmotu, ktorá vypĺňa vesmír a zabraňuje rotujúcim galaxiám a kopám galaxií, aby sa nerozprskli ako odtrhnuté sedačky krútiaceho sa kolotoča, je to len asi tretina celkového obsahu vesmíru. Takže musí  existovať aj akási tmavá energia, ktorá je zase zodpovedná za jeho zrýchľujúce sa rozpínanie a za to, že v budúcnosti čaká náš vesmír tepelná smrť... teda ak je úroveň nášho dnešného poznania dostatočná na takéto predpovede… A nie, nezabudli sme ani na čiernu dieru. Na konci prednášky pridal doc. Rudolf Gális “post scriptum”, zaujímavý popis o tom, ako takýto obrázok čiernej diery mohol vzniknúť, prečo je to práve táto čierna diera a prečo je tak extrémne zaujímavé študovať tieto záhadné vesmírne objekty. Boli to dve hodiny veľmi zaujímavého rozprávania, ktoré však uplynuli veľmi rýchlo. Kto prišiel opäť neoľutoval. S doc. Rudolfom Gálisom sme sa dohodli, že sa určite ešte spolu stretneme, pretože keď začne pripravovať vedeckú kaviareň, ľudstvo vždy niečo úžasné objaví :-).

Ján Gálik