Jubileum letu kozmonauta Bellu pripomína Múzeum dopravy

, Autor:
Okrúhlych 20 rokov od letu prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu do vesmíru pripomína od marca do konca apríla najnovšia výstava bratislavského Múzea dopravy.

(SITA) –  Ako agentúru SITA za Slovenské technické múzeum (STM) – Múzeum dopravy informoval Ernest Húska, expozíciu s názvom Slovenská stopa vo vesmíre - 20. výročie vesmírnej misie Štefánik pripravili v spolupráci so Slovenským leteckým zväzom generála Dr. M. R. Štefánika, prístupná je každý deň okrem pondelka od 10:00 do 17:00.

 

Výstava Slovenská stopa vo vesmíre - 20. výročie vesmírnej misie Štefánik pripomenie návštevníkov, že 20. februára 2019 uplynulo už 20 rokov od štartu kozmickej rakety SOJUZ TM-29. Na jej palube sa prvý slovenský kozmonaut, bývalý stíhací pilot plukovník Ivan Bella vydal na osemdňovú misiu na vesmírnu stanicu MIR. Táto udalosť sa stala významným medzníkom v novodobých dejinách Slovenska, upozorňuje v tlačovej správe STM – Múzeum dopravy. Ako najzaujímavejší exponát avizuje originálny vesmírny kontajner - inkubátor, v ktorom Ivan Bella uskutočnil svoj experiment SK-6 "Prepelica". Jeho cieľom bolo uzavrieť celý reprodukčný systém japonskej prepelice ako budúcej možnej súčasti výživy kozmonautov. Návštevníci uvidia inkubátor, chovné klietočky pre prepelice aj vajíčka, ktoré boli v kozme.

 

STM - Múzeum dopravy Bratislava sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia a priľahlých skladov na začiatku Šancovej ulice pod hlavnou stanicou. Okrem dočasných výstav ponúka stálu výstavu vozidiel od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez neho, cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. storočia. Samostatnú časť venuje železnici a na koľajisku možno vidieť rôzne rušne, od parných až po elektrické. Viac o múzeu možno nájsť na http://www.muzeumdopravy.com.


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.