Popol Stephena Hawkinga uložili vo Westminsterskom opátstve

, Autor:
Popol zosnulého fyzika Stephena Hawkinga minulý piatok uložili vo Westminsterskom opátstve v Londýne, kde bude odpočívať po boku ďalších dvoch velikánov, Isaaca Newtona a Charlesa Darwina.

Dcéra Stephena Hawkinga Lucy kladie kvety na otcov popol. Fotografia: Ben Stansall/PA

(SITA/AP) - Na piatkovom obrade "vďakyvzdania" svetoznámemu vedcovi, ktorý zomrel v marci vo veku 76 rokov, sa zúčastnilo viac ako tisíc ľudí. O čítanie biblických textov sa postaral herec Benedict Cumberbatch, ktorý Hawkinga stvárnil v televíznom filme z produkcie BBC, a astronaut Tim Peake prečítal báseň Kráľovná Mab od Percyho Bysshe Shelleyho. S príhovormi vystúpili kráľovský astronóm Martin Rees a americký teoretický fyzik Kip Thorne.

 

Po obrade odoslali do vesmíru Hawkingove slová s hudobným sprievodom gréckeho skladateľa Vangelisa. Satelit Európskej vesmírnej agentúry mal vedcovo posolstvo podľa jeho dcéry Lucy poslať k najbližšej čiernej diere s označením 1A 0620-00.

 

Stephen William Hawking sa narodil 8. januára 1942 v Oxforde. Bol popredným svetovým odborníkom v oblasti teoretickej fyziky, a to aj napriek ochrnutiu tela spôsobenému amyotrofickou laterálnou sklerózou, teda chorobou motoneurónov. Zaoberal sa kozmológiou a fyzikou čiernych dier. Objavil tepelné žiarenie čiernych dier. Je autorom mnohých kníh ako napríklad Stručná história času (1988) a Vesmír v orechovej škrupinke (2001). Od roku 1979 pôsobil ako profesor matematiky na univerzite v Cambridge, pričom od roku 2009 bol emeritným profesorom. Jeho životný príbeh sa stal predlohou pre filmy Hawking (2004) alebo Teória všetkého (2014).


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.