Vo finále Astronomickej olympiády zvíťazilo dievčenské duo

, Autor:
Najlepších pätnásť stredoškolákov – úspešných riešiteľov z I. kola – sa stretlo v Žiari nad Hronom na finále Astronomickej olympiády. Organizuje ju Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV a Slovenská ústredná hvezdáreň (SÚH) v Hurbanove pre žiakov základných i stredných škôl, ktorí sa zaujímajú o astronómiu.

Pätica najlepších finalistov Astronomickej olympiády. Prvenstvo si po prvý raz odniesla Jana Švrčková, gymnazistka zo Senice (druhá zľava).

Každý musel počítať sám za seba, tu sa neopisuje od iných.

„Duša“ astronomických olympiád mladých Ladislav Hric, predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV.

O odborný rozvoj nasledovníkov sa prípravou a vyhodnotením príkladov postarali aj Jozef Lipták (na obr.), ktorý sa ako stredoškolák zo štyroch medzinárodných olympiád zakaždým vrátil s medailou, s „kolegom-olympionikom“ Martinom Okánikom.

Výborné prostredie našli organizátori na čele s Mgr. Mariánom Vidovencom, generálnym riaditeľom SÚH v Hurbanove, a predsedom SAS pri SAV RNDr. Ladislavom Hricom, CSc. v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. V tomto zariadení, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, sa v posledných rokoch pripravovali na sústredeniach stredoškoláci, nominovaní na medzinárodné olympiády z astronómie a astrofyziky. Noviniek bolo tentoraz viac. „Veľmi sme sa potešili príchodu a pomoci našich dvoch bývalých olympionikov, v súčasnosti už vysokoškolákov, Jozefa Liptáka a Martina Okánika, ktorí ešte ako študenti banskobystrického Gymnázia J. G. Tajovského boli niekoľkokrát úspešní na slovenskej i medzinárodnej astronomickej olympiáde. Jožko získal vlani v Thajsku aj predvlani v Indii zlatú medailu, Martin striebornú. Chlapci pripravili príklady pre svojich nasledovníkov a aj ich vyhodnotili,“ podelil sa s radosťou Ladislav Hric. Praktickú úlohu – z pozorovania oblohy – pripravil  riaditeľ žiarskeho planetária Mgr. Tomáš Dobrovodský, ktorý ju aj vyhodnotil s pomocou Mgr. Petra  Dolinského.

Maximálny počet bodov za všetky úlohy stanovili na 500, úspešní riešitelia museli získať aspoň polovicu. Nie každému sa to podarilo, ale šancu zlepšovať sa majú mladí vo svojich rukách a vlastnej usilovnosti. Po prvý raz za dvanásť rokov existencie Astronomickej olympiády vyhralo dievčenské duo. Na 1. mieste skončila už skúsená olympionička (vlani v Thajsku s bronzovou medailou) Jana Švrčková z Gymnázia L. Novomeského v Senici pred nováčikom, Sárou Belejovou z Gymnázia P. Horova v Michalovciach a Dejanom Prokopom z Gymnázia J. Matušku v Galante. Do nominácie na 12. Medzinárodnú olympiádu z astronómie a astrofyziky (The International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA), ktorá by sa mala konať v Pekingu, čo však ešte musia schváliť tamojšie orgány, sa dostal aj v poradí štvrtý Radovan Lascsák a piaty Samuel Amrich (obaja z Gymnázia na Poštovej 9 v Košiciach).

Odmenou a zároveň prípravou pätice najlepších na IOAA bude účasť na septembrovom medzinárodnom workshope v Maďarsku. „Len škoda, že zatiaľ sa úspešným mladým olympionikom nepodarilo získať finančnú podporu zo žiadnej nadácie či inštitúcie. Opäť budú musieť vypomôcť rodičia,“ posťažovali sa L. Hric.

Katarína Čižmáriková

Foto: Mária Hricová Bartolomejová a archív