So Stephenom Hawkingom sa v Cambridgei lúčili stovky ľudí

, Autor:
Stovky ľudí sa v sobotu v anglickom Cambridgei lúčili s jedným z najznámejších vedcov 20. a 21. storočia Stephenom Hawkingom, ktorý zomrel 14. marca vo veku 76 rokov.

REUTERS/HENRY NICHOLLS

(SITA/AP) - Na súkromný pohreb bolo pozvaných 500 hostí, ďalšie stovky Hawkingových priaznivcov sa s ním lúčili lemujúc cestu, ktorou na pohreb prevážali jeho rakvu. Na pohrebe prednesú smútočnú reč postupne herec Eddie Redmayne, ktorý Hawkinga stvárnil vo filme Teória všetkého (2014), kozmológ a astrofyzik Martin Rees, ktorý je od roku 1995 vo funkcii kráľovského astronóma, jedno z Hawkingových troch detí a jeden z jeho študentov.

 

Zvon na kostole potom zaznie 76 krát, po jednom raze za každý rok Hawkingovho života.

 

Telo slávneho fyzika a kozmológa neskôr spopolnia a jeho popol uložia 15. júna vo Westminsterskom opátstve v Londýne vedľa hrobov dvoch ďalších velikánov, Isaaca Newtona, ktorý tam bol pochovaný v roku 1727 a Charlesa Darwina, ktorého pozostatky tam ležia od roku 1882.

 

Stephen William Hawking sa narodil 8. januára 1942 v Oxforde. Bol popredný svetový odborník v oblasti teoretickej fyziky, a to aj napriek ochrnutiu tela spôsobenému amyotrofickou laterálnou sklerózou, teda chorobou motoneurónov. Zaoberal sa kozmológiou a fyzikou čiernych dier. Objavil tepelné žiarenie čiernych dier. Je autorom mnohých kníh ako napríklad Stručná história času (1988) a Vesmír v orechovej škrupinke (2001). Od roku 1979 pôsobil ako profesor matematiky na univerzite v Cambridge, pričom od roku 2009 bol emeritným profesorom. Jeho životný príbeh sa stal predlohou pre filmy Hawking (2004) alebo Teória všetkého (2014).

 

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

 

Pôvodný článok: http://www.bbc.com/news/uk-england-cambridgeshire-43582950


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.