Zomrel legendárny astronaut John Young

, Autor:
Deviaty muž, ktorý sa prešiel po Mesiaci, skonal vo veku 87 rokov v Houstone.

(SITA/AP) - Vo veku 87 rokov zomrel legendárny astronaut John Young, ktorý sa prešiel po Mesiaci a neskôr velil prvému letu raketoplánu. Ako v sobotu 6. januára informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Young skonal v piatok doma v Houstone následkom komplikácií po zápale pľúc.

 

Podľa NASA bol jediným astronautom, ktorý sa dostal do vesmíru ako člen programov Gemini, Apollo i na palube raketoplánu. Bol tiež prvým, ktorý absolvoval šesť letov do kozmu, a ako deviaty sa prešiel po Mesiaci.

 

Dva razy letel do vesmíru v rámci programu Gemini v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia, dva razy k Mesiacu ako člen misií Apollo, pričom v rámci misie Apollo 16 sa po ňom aj prešiel, a dva razy začiatkom osemdesiatych rokov letel na palube raketoplánu Columbia. V NASA pôsobil 42 rokov, najdlhšie spomedzi všetkých astronautov.

 

Young sa narodil 24. septembra 1930 a vyrastal v Orlande na Floride. Od detstva sa zaujímal o letectvo, v roku 1952 získal titul z leteckého inžinierstva na Georgia Institute of Technology. Následne narukoval do námorníctva a slúžil v Kórei. Neskôr sa stal bojovým a testovacím pilotom. Počas svojho života získal viac ako stovku rôznych ocenení, vrátane prestížnej kongresovej medaily.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.