Mladí astronómovia sa vrátili ovenčení medailami

, Autor:
Plný zásah! Jedna zlatá medaila, jedna strieborná a jedna bronzová. S takým výrazným úspechom sa vrátila z Thajska z 11. Medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike (The International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA) skromná slovenská výprava.

Slovenská výprava bola opäť úspešná. Zľava RNDr. Ladislav Hric, CSc. – vedúci výpravy, RNDr. Mária Hricová Bartolomejová (tlmočníčka a pedagogická vedúca), súťažiaci olympionici: Jozef Lipták, Martin Okánik, Jana Švrčková, Andrej Kancko a Samuel Buranský.

Na ostrov Phuket, ktorý poznajú mnohí naši dovolenkári, sme sa tešili, hoci sme nešli oddychovať, ale dokázať a obhájiť vysokú úroveň vedomostí našej astronomickej mlade,“ hovorí vedúci výpravy RNDr. Ladislav Hric, CSc., predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV. Podieľa sa od začiatku na organizácii Astronomickej olympiády na Slovensku pre žiakov základných a stredných škôl. Jej najlepší riešitelia spomedzi stredoškolákov sa každoročne nominujú na svetovú olympiádu. „Thajsko organizovalo aj  prvú medzinárodnú olympiádu v roku 2007 a my sme si tu zásluhou Roberta Barsu z Košíc, ktorý sa umiestnil medzi zlatými riešiteľmi, urobili dobré meno. Aj v roku 2017 sme ho chceli obhájiť.“

Nároky na mladých olympionikov sa z roka na rok zvyšujú. Ani konkurencia nespí. Kým v roku 2007 na premiérovú IOAA vyslalo svojich 86 zástupcov 21 krajín sveta, tento rok súťažilo 210 mladých ľudí zo 44 krajín.  Tu už rozhodne nestačia základné vedomosti zo stredoškolského učiva. Preto sa naši postupujúci na olympiádu pripravovali tesne pred odchodom do Thajska na seminári v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom pod vedením jej riaditeľa Mgr. Tomáša Dobrovodského. „Možnosť navoliť si v planetáriu ľubovoľnú oblohu veľmi pomáha pri reálnych pozorovaniach hlavne v krajinách, vrátane Thajska, ktorých obloha je značne odlišná od našich podmienok,“ vysvetľuje L. Hric.

Slovenskí stredoškoláci sa na exotickú usporiadateľskú krajinu, samozrejme, tešili. Po prílete sa museli podrobiť pravidlám, prijatým pre IOAA. Organizátori odviezli študentov do nádherného prostredia (Duangjitt Resort and Spa) v meste Patong s tropickou záhradou s bazénmi, jazierkami, prístreškami a sochami. Aby sa s nimi vedúci nemohli kontaktovať, tých umiestnili vo vzdialenejšom inom hoteli na pobreží Andamanského mora. „Olympiádu slávnostne otvorila princezná Maha Chakri Sirindhorn, ktorá perfektnou angličtinou zdôraznila význam vzdelávania mládeže a podobných medzinárodných podujatí, ktoré sú okrem iného aj príležitosťou na nadviazanie priateľských vzťahov pre budúcu vedecko-technickú spoluprácu. Ďalší ročník IOAA sa v Thajsku mohol uskutočniť vďaka jej známej láske k astronómii a finančnej podpore,“ opisuje zážitky Ladislav Hric. Len ľutuje, že s jej kráľovskou výsosťou nemajú spoločnú fotografiu, ale mobily museli vypnúť a fotoaparáty boli zakázané.

Úlohy boli veľmi ťažké. Aj podľa slov našej súťažiacej Jany Švrčkovej, gymnazistky zo Senice, vedomosti, ktoré jej vlani postačovali na bronzovú medailu, by jej tohto roku nepriniesli ani diplom úspešného riešiteľa (pre vysvetlenie –  hodnotenie je nastavené tak, že celkový počet bodov sa normuje na priemer troch najlepších študentov. Úspešný riešiteľ musí mať nad 50 percent.). Našej stredoeurópskej výprave, ktorá do exotickej krajiny odchádzala z novembrových pľuští, značne sťažila pobyt kombinácia vlhkých horúčav a veľmi chladných klimatizovaných miestností. Viacerí boli prechladnutí, dokonca mali aj teploty. U niektorých svoje urobila aj thajská kuchyňa. Napriek všetkým nepredvídateľným zdravotným komplikáciám mozgy našich študentov pracovali na plné obrátky a na záverečnom hodnotení mohli vypuknúť prejavy radosti. K svojej minuloročnej zlatej medaile z Indie pridal ďalšiu zlatú  Jozef  Lipták, absolvent banskobystrického Gymnázia J. G. Tajovského, v súčasnosti už poslucháč Matematicko-fyzikálnej fakulty Karlovej univerzity v Prahe, ktorý sa v celkovom poradí umiestnil na 5. mieste vo svete. Z rovnakého gymnázia je Martin Okánik, ktorý získal striebornú medailu. S bronzom sa z Thajska vracia naša jediná ženská reprezentantka Jana Švrčková z Gymnázia L. Novomeského v Senici. Andrej Kancko, absolvent Gymnázia B. S. Timravy v Lučenci, taktiež už študent pražskej Matematicko-fyzikálnej fakulty UK, získal diplom úspešného riešiteľa olympiády. „V tíme sme mali jediného nováčika Samuela Buranského, študenta Gymnázia vo Vrábľoch, najmladšieho člena našej výpravy. Od neho sme ešte neočakávali výrazný úspech, no účasť na takejto prestížnej olympiáde mu pomáha získať skúsenosti, ktoré bude môcť zúročiť v budúcnosti. Na IOAA je totiž stanovená veková hranica 20 rokov, ktorú už niektorí naši olympionici čochvíľa dosiahnu a tak potrebujeme novú krv,“ doplnil Ladislav Hric.

Aby slovenská astronomická mlaď úspešne obstála aj v ďalších rokoch, potrebuje väčšiu priazeň a podporu tých, ktorí rozhodujú o vyčlenení finančných prostriedkov na talentovanú mládež. Bolo by smutné, ak by talenty museli zostať doma len preto, že im rodičia nemajú z čoho prispieť na letenku, alebo že nedostali grant od niektorej z nadácií.

Text: Katarína Čižmáriková

Foto: archív Ladislava Hrica