Po slovenskom vedcovi Vladimírovi Bahýlovi pomenovali asteroid

, Autor:
Asteroid s poradovým číslom 471109 pomenovali po slovenskom vedcovi Vladimírovi Bahýlovi z Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý je konštruktérom počítačového tomografu pre dendrológiu. Planétka má tak od 13. apríla oficiálne meno (471109) Vladobahýl.

Autor: Pavol Rapavý. Prevzaté zo stránky SZA (http://www.szaa.org/index.php/component/content/article/9-uncategorised/290-odborno-pozorovatelske-stretnutie-sao-2017)

(SITA) - Asteroid (471109) Vladobahýl je teleso s priemerom približne 1100 metrov a Slnko obieha vo vzdialenosti 320 miliónov kilometrov, pričom jeden obeh trvá štyri roky. Identifikoval ho amatérsky astronóm Štefan Kürti z Nových Zámkov ešte 12. februára 2010 na záberoch z observatória iTelescope v Novom Mexiku.

Z pozorovaní určil pravdepodobnú dráhu a dovtedy neznámy objekt pozoroval aj ďalšie dve noci v priebehu nasledujúceho týždňa. Tak získal dostatočné údaje, aby asteroid mohol pozorovať aj v budúcnosti. Na základe týchto údajov centrála pre potvrdzovanie objavov (Minor Planet Center - MPC) v Cambridgei v štáte Massachusetts pridelila novému telesu predbežné označenie 2010 CO12. Následne MPC priradilo k prvotným pozorovaniam ďalšie z rokov 1994 a 2002, ktoré dovtedy nedokázali identifikovať a priradiť tomu istému telesu. Vďaka tomu astronómovia mohli spresniť dráhu planétky.

Asteroid sa dostal do výhodnej pozície voči Zemi v roku 2014, keď ho zachytili viaceré svetové observatóriá. V roku 2015 ho pozorovali iba jednu noc, ale o rok neskôr ho zachytilo počas troch nocí observatórium Pan-STARRS, vďaka čomu mu MPC pridelilo definitívne označenie s poradovým číslom 471109. Kürti následne navrhol, aby asteroid pomenovali po Bahýlovi.

Informácie pochádzajú od Štefana Kürtiho.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.